سایت شخصی محمّد ابراهیم باغبان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ MEBAGHBAN . IR ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سایت شخصی محمّد ابراهیم باغبان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ MEBAGHBAN . IR ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سایت شخصی محمّد ابراهیم باغبان
خوش آمدید
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/MEBAGHBAN
آخرین نظرات
پربیننده ترین مطالب

یادداشت روزنامه کیهان ؛ سه شنبه 11 شهریور 99

«حج که امری واجب است به خاطر کرونا تعطیل شد ؛ عزاداری محرم که مستحب است و جای خود دارد ...» ؛ «در نماز که یکی از واجبات مؤکّد است اگر احتمال خطر باشد می توان نماز را رها کرد ، عزاداری بر امام حسین که یک مستحب است و به هر احتمال خطری به راحتی می توان ترکش کرد...»

این دو نمونه نظر ، گوشه ای از مباحثی است که اگرچه از پیش از این هم مطرح بوده اما پیشاپیشِ محرم امسال بخاطر پیش آمد کرونا به گستردگی بیشتری ، منتشر شده و حتی پایش به رسانه های رسمی هم کشانده شده است .

این نوشتار در مقام بررسی تصمیمی که در باب اجتماعات عزاداری گرفته شد یا باید گرفته می شد ، نیست ؛ بلکه در صدد بررسی اهمیت موضوعی است که در باب آن اظهار نظر و تصمیم گیری می شود ؛ تا تصمیم و نظر صواب را دریابیم و خطا نرویم .

این نظرات و شبهات را می شود در قالب یک سوال خلاصه کرد که آیا هر واجبی در مقامی برتر از امور مستحبی قرار دارد ؟ به عنوان مثال آیا جواب سلام به عنوان یک امر واجب بر مواسات و دستگیری از گرفتاران به عنوان یک مستحب -که این روزها به صورت گسترده در کشور ما و بین ملل مسلمان رایج شده- برتری داشته و جواب سلام به خاطر وجوبش ، اثر و ارزش بیشتری از مواساتِ مستحب دارد ؟

پاسخ این که هرچه که واجب شرعی شد بدین معنا نیست که از حیث اثر و ارزش لزوما در جایگاه برتری از هر مستحب قرار می گیرد و هرچه که مستحب شد قطعا ارزشی کمتر از همه واجبات خواهد داشت . واجب آن امری است که خداوند حکیم راضی به ترکش نشده و مصلحت را در الزام آن دیده و مستحب ، امری است که خدا مصلحت دیده که در انجامش الزامی ایجاد نکند و مکلفین را مخیر در انجام و ترکش کند ؛ اما این بدین معنا نیست که به طور کل ، هرچه در دین مبین اسلام الزامی نداشته و تنها توصیه شده ، ارزش و اثرش از هر امر واجبِ لازم الاجرائی کمتر باشد . اثرات اجتماعی یک کار و ارزش بوجود آمدة به تبع آن ، لزوما ارتباطی به الزام شرعی اش ندارد . همچنانکه کم ارزش تر بودن برخی از واجبات از برخی مستحبات ، به منزله جواز ترک آن واجب نیست .

عزاداری بر حسین بن علی نیز به عنوان یک مستحب ، صرفا به هدف عزاداری و تنها به جهت بعد معنویِ شخصی آن نبوده که بالاتر از آن ، برای احیای دین و احیای امر ولایت و عبودیت می باشد . از آنجا که سیدالشهداء برای احیای دین و سنت رسول خدا قیام کرد ادامه این مسیر و زنده نگه داشتن آن نیز احیای اساس دین خواهد بود . در حادثه عاشورا آنچه که به مذبح رفت امامت و ولایت به عنوان یکی از اصول دین بوده ؛ و حال عزاداری بر سیدالشهداء یادآوری و جریان سازی اصول دین و اساس مذهب می باشد . بنابراین اگرچه در عزاداری بر سیدالشهداء وجوب و الزامی از طرف خدای متعال مطرح نگشته اما این عمل مستحب از حیث اثر و ارزش ، قوام بخش اساس دین و همه واجبات دینی است .  

از همین روست که امام صادق به یکی از دوستان خود فرمودند به خدائی که جز او خدائی نیست قسم ، اگر قبر اباعبدالله الحسین را زیارت کنی از هر چه که داری برتر است . امام در پاسخ به تعجب آن شخص از این همه فضل فرمودند به خدا قسم اگر از فضیلت زیارت و فضیلت بارگاه حسین بن علی برایتان بگویم به طور کل حج را رها خواهید کرد و هیچ یک از شما حج بجا نخواهد آورد .(1)

اینکه زیارت سیدالشهداء به عنوان یک مستحب می تواند فضل و ارزشی بیشتر از حج به عنوان یکی از فروعات دین داشته باشد به همین خاطر است که برپائی حج ، برپاداشتن یکی از واجبات ؛ و برپائی و احیای راه سیدالشهداء ، زنده نگه داشتن اساس دین و حیات بخشی به راهی است که حضرت ، همه هستی خود و اهل و اصحابش را فدای آن کرد .

این همان سرّ تاکیدات پرتکرار امام راحل ؛ آن عالم به اسلام سیاسی است که می فرمودند : «خدای عالم...ثوابهای بسیار برای عزاداران او‏ ‏مقرر کرد تا مردم را بیدار نگه دارند و نگذارند اساس کربلا که پایه اش بر‏ ‏بنیان کندن پایه های ظلم و جور و سوق مردم به توحید و معدلت بود کهنه‏ ‏شود...وگرنه با سرعت برق زحمتهای حسین بن‏ ‏علی را هم پایمال می کردند که به پایمال کردن آن ، زحمتهای پیغمبر اسلام‏ ‏و کوشش هایی که برای تأسیس اساس تشیع کرده بود بکلی پایمال می شد...(2) . حق پیروز است. منتها ما رمز پیروزی را باید پیدا بکنیم‏...یکی از رمزهای بزرگی که بالاترین رمز است، قضیۀ‏ ‏سیدالشهداست...باید این رمز را حفظ بکنیم. این مجالسی که در طول‏ ‏تاریخ برپا بوده است و با دستور ائمه ـ علیهم السلام ـ این مجالس بوده‏ ‏است...(3)»

حاصل اینکه فارغ از مانعی مقطعی همچون ویروس کرونا ، باید دید آیا می توان در مورد عزاداری بر سیدالشهداء مسیر ساده انگاری و حقیر پنداری را پیشه کرد و در تقابل احتمالی آن با یک خطر ، اولین و تنها ترین راهکار را حذف اجتماعات عزا دید ؟!

1 : کامل الزیارات ؛ ص266

2 : کشف اسرار ؛ ص 174

3 : صحیفه امام خمینی ؛ جلد 11  ؛ ص 97

لینک روزنامه کیهان : اینجا

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">