سایت شخصی محمّد ابراهیم باغبان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ MEBAGHBAN . IR ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سایت شخصی محمّد ابراهیم باغبان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ MEBAGHBAN . IR ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سایت شخصی محمّد ابراهیم باغبان
خوش آمدید
اینستاگرام :
https://www.instagram.com/MEBAGHBAN
آخرین نظرات
پربیننده ترین مطالب

یادداشت روزنامه کیهان ؛ سه شنبه 28 مرداد 99

دنیای امروز ما ، حال دهکده بی نظم جهانی است که گرفتار کدخدای ِناخواندة بی رحم ، بی منطق و مجهول الهویه شده باشد . کرونا اگرچه اهل شوخی نیست اما پاسخش برای هر که او را شوخی گرفته باشد مرگ است .

این کوچک خطرناک ، حالا یک طرف قضیه هیئات و محرم شده است . هیئاتی که جزو اولین های تعطیلی خودجوش تمامی فعالیت های خود برای حفظ جان مردم بوده و برای یاری مدافعان سلامت ، شب و روز جان به کف گرفته و در راه دریغ نورزیدن از هیچ کمکی ، مبتلا و شهید داده اند .

این ویروس جهان گیر ، علاوه بر این حالا یک طرف اتفاق نظر علماء و مراجع جهان تشیع شده که هم حفظ جان مردم و پروتکل های بهداشتی را می خواهند و هم حفظ خواسته عزاداران حسینی برای برپائی خیمه عزای سیدالشهداء .

سوال این جاست که علماء و متخصصان دین شناس که خود جزو پیش قراولان فرهنگ سازی تمام توصیه های ضد کرونا بوده و حتی در این راه پای الزامات شرعی را به میان کشیده و نادیده انگاران کرونا را از حق الناس برحذر داشته اند چرا این چنین مدافع عزاداری محرم به همراه مراعات موازین بهداشتی شده اند ؟ چرا مراجعی که حفظ جان آدمی را واجب دینی دانسته حال حفظ همان دین را در حفظ اجتماعات عزا دیده اند ؟

شاید شما پاسخ دهید که هم نشین و همراه سیدالشهداء در رحمت واسعه الهی وارد شده و می تواند مقدمات رهائی از گرفتاری ها را فراهم کند. اجتماعات عزاداری ، مایه برکت و جلب کننده رحمت و ضرورت زندگی امروز ماست .

یا اینکه پاسخ دهید که از امام صادق شنیده ایم که از جد خود ابی عبدالله الحسین نقل فرموند که : من کشته اشکم که در سختی و بلا کشته شده ام ؛ و خدا بر خود واجب کرده که هیچ گرفتاری بر من وارد نشود الا اینکه حتما خدا او را شادمان برگرداند .(کامل الزیارات ص 109) عزاداری بر امام حسین رکن اساسی فرهنگ ما و یکی از پایه های نشاط و آرامش جامعه شده که سلامت روانی اجتماع را به دنبال دارد .

هر دو پاسخ به جا و هر دو هدف در اقامه عزای عزیز رسول خدا نهفته است ؛ اما آنچه که سرّ اساسی تاکید یک صدای مراجع عظیم الشأن بر برپائی هیئات عزاداری امام حسین شده این است که یک عمل مستحبی بنام اجتماعات حسینی ، قرون متمادی است که نه تنها ماهیت بخش دین اسلام و مذهب تشیع بوده و تمام واجبات دینی را زنده نگه داشته ؛ که سعادت بشریت را به جریان انداخته است . اساسی تر از آن اینکه قوام و ماهیت عزاداری حسین بن علی و آنچه که قیام و جهاد علیه ظلم و استکبار را در پی دارد شور اجتماعات عزاداری و به کوی و برزن کشاندن «یا حسین» است . عزاداری در خانه که در جای خود لازم بوده و گاه ضرورت می شود- بیشتر تأمین کننده دو هدف اول بوده و روح معنویت و آرامش روانی به همراه دارد ؛ اما این اجتماعات حسینی و دستجات شور انگیز و شعورافزا است که تعالی و بالندگی را در پی دارد .

این همان ترجمه ای دیگر از نقل آیت الله بهجت از مؤسس حوزه علمیه قم و استاد بزرگوار امام راحل ؛ شیخ عبدالکریم حائری یزدی است که : در زمان تعطیلی مجالس عزای حسینی توسط رضاخان ، از شیخ عبدالکریم خواستند که برای تعطیلی یک عمل مستحب خود را به دردسر رضاخان گرفتار نکند . این مرجع عالیقدر در پاسخ فرموده اند عزای بر سیدالشهداء مستحبی است که هزار واجب را در دل خود جای داده است .(در محضر بهجت ج1 ص 218)

این روی دیگری از سیره اهل بیت پیامبر بوده که ایشان اگرچه در تمام سال و به روش های مختلف در خانه خود و در میان اهل و عیال و اصحاب ، بر مصیبت سیدالشهداء اشک می ریخته اما با این حال و از باب نمونه ، امام صادق فرمودند که پدرم امام باقر امر کردند که از مالم فلان مقدار را بر نوحه خوانان وقف کن که در ایام حج و در سرزمین منا ( در شلوغ ترین زمان و مکان ) به مدت ده سال بر مصائبی که بر ما رفته نوحه خوانی کنند .(وسائل الشیعة، ج‏17، ص: 125)

از همین روست که امام ششم شیعیان به معاویه بن وهب فرمودند که زیارت بارگاه امام حسین را به جهت ترس از جانت ترک نکن که هرکس چنین کند به چنان حسرتی دچار خواهد شد که آرزو می کند ای کاش قبرش در کنار سیدالشهداء باشد . آیا دوست نداری که خدا ، تو را و اهلت را جزو کسانی ببیند که رسولش و علی و فاطمه و تمام ائمه برای او دعا می کنند .(کامل الزیارات ص: 116) وقتی زیارت پرمشقت و دور از دسترس ، که به همراه ترس بر جان است چنین جائی دارد ، حالِ اقامه عزای سیدالشهداء که در دسترس تر و پر اهمیت می باشد بیگانه از آن نخواهد بود .

راهیان کوی حسین ، سالکان راهی خواهند شد که مشمول دعای ویژه امام صادق شده که در سجده ای طولانی و در میان دعاهای بسیار به حال عاشقان راه حسین ، به خدا عرضه داشتند که : خدایا این بدن ها و این جان ها را به تو سپردم...(کامل الزیارات ص117)

حال مسئولین هیئات و دستجات عزاداری با دو نوع تکلیف مواجه اند . آن که می تواند هیئت خود را با رعایت تمام موازین بهداشتی مدیریت کند موظف است برای احیای دین ، حفظ نشاط و آرامش جامعه و ارتقای معنوی آحاد مردم ، خیمه عزای سیدالشهداء را به پا دارد . آن که هم می داند برپائی چنین هیئتی از عهده مدیریتی او خارج است ، برای حفظ عزاداری امام حسین از حواشی و در امان داشتن جان مردم و کمک به مدافعان سلامت ، با صراحت و شجاعت اعلام کند که قادر به برپائی هیئت نبوده و امسال را تعطیل می کند .

لینک روزنامه کیهان : اینجا

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">